FANDOM


ROBOlympics 2004 was the first ever RoboGames event, it ran from March, 20, 2004 - March, 21, 2004. The event took place in San Francisco, California with a field of 156 bots registering for the Robot Combat events. However only 125 are known to have shown up to the event, with 81 teams competing in the Robot Combat events. Due to copyright issues future events became known as RoboGames, the name used to this very day.

Event ResultsEdit

SuperHeavyweight

  • Gold: The Judge (US)
  • Silver: Tombstone (US)
  • Bronze: OUCH! (US)

Heavyweight

  • Gold: Megabyte (US)
  • Silver: SJ (US)
  • Bronze: Vicious Circle (US)

Middleweight

  • Gold: Max Wedge (US)
  • Silver: Devils Plunger (US)
  • Bronze: Stahl (US)

Middleweight Junior League

  • Gold: The Mortician (US)
  • Silver: Jimmy (US)
  • Bronze: Dolor (US)

Lightweight

  • Gold: Hexy Jr (US)
  • Silver: Smashbox (US)
  • Bronze: New Attitude (US)

Featherweight

  • Gold: Helios (US)
  • Silver: Sunflower (US)
  • Bronze: Killabyte (US)

Hobbyweight

  • Gold: Mr Shadow (US)
  • Silver: Solaris (US)
  • Bronze: Dandelion (US)

Beetleweight

  • Gold: 8-Hour Misfit (US)
  • Silver: Wallop (US)
  • Bronze: Riptyde (US)

Antweight

  • Gold: MicroNightmare (US)
  • Silver: Jimmy Crack Corn (US)
  • Bronze: Senior PITA (US)

Competing RobotsEdit

Weight Class Robot Team Country
SuperHeavyweight

Blue Max

Team Gladiator

US

Bone Crusher

(DNC)

Team Wetware US
Hack Job

(DNC)

Inertia Labs US
Megabyte

(DNC)

Robotic Death Company US
Mer Madd

(DNC)

Team Van Cleve US
No Apologies Torks Team US
OUCH! Organised Confusion US
Robo Loco 2004 Team Loose Screw US
Revision Z

(DNC)

Team Malicious US
The Judge Mechanicus US
Tombstone Hardcore Robotics US
(DNC) denotes that the robot either never showed up, or did not compete.
Body Slam

(DNC)

Team Malicious US

Compressor

Robotic Death Company

US

CycloneBot CM Robotics CAN
Evelyn a modified Dawg KISS US
Final Verdict Basher of Bots US
Full Smash

(DNC)

Shaped Reality US
I.C.B.M. Nonsense US
Jawbreaker

(DNC)

Team Jawbreaker US
Megabyte Robotic Death Company US
Shin Splitter Hardcore Robotics US
Shiva Chaos Engineering US
SJ Blackroot US
Tobor

(DNC)

nonsense US
Vicious Circle Team Blockhead US
(DNC) denotes that the robot either never showed up, or did not compete.
Middleweight 247 Late Night Racing US
Another Boring Wedge Team SMC US
Bad Attitude Tom Petrucelli US
Botfly Team Maggot US
Devilbot Devilbots US
Devil's Plunger Team Plumb Crazy US
Dolor

(MRR)

H.O.P.E. US
Floor Jack

(DNC)

Team Van Cleve US
Grasshopper Team Nightmare US
Jimmy

(MRR)

Team Tofurkey US
Krushinator πrates US
Locust Team Nightmare US
Max Wedge Team Rotordesign US
Mean Green Fight'n Machine

(MRR)

Caustic Creations US
Mow Blow

(MRR)

Basher of Bots US
Mr. D Lightning US
Ravager Ravager US
Slave Master Team Crash US
Speed Bump XL Team X-Bots US
Stahl Creative Anarchy US
Stewie Team Lunch Money US
Sweet Team Tasty US
Terrabyte Robotic Death Company US
The Mortician

(MRR)

Hardcore Robotics US
Tucka the Cat Project Genesis US
Vanillabot CM Robotics CAN
Voodoo Child

(MRR)

Team Tension US
Whirlwind Team Poison Fists US
Whiz!

(DNC)

Team Peril US
Who's Your Daddy

(DNC)

RoboMaster US
(DNC) denotes that the robot either never showed up, or did not compete.

(MRR) Denotes the bot did not compete in the main tournament, but instead competed in the bonus Middleweight round robin,

Lightweight Evil Grin

(DNC)

Team JaGGeD US
1st Abe Lincoln on the Moon Zwolfpack Engineering US
60lbs of Jimmy

(DNC)

Fatcats US
A Carnival of Canned Goods

(DNC)

Zwolfpack Engineering US
AGSMA

(DNC)

Robotic Death Company US
Armatus

(DNC)

Team Tarkus US
Bulldog Computer Keyes US
Chimera AVHS Robotics US
Dude of Destruction

(DNC)

Lightning US
Hadoouuu-Ken RoBoSaGa US
Hans Frei Telephone Operator to the Stars! Zwolfpack Engineering US
Hexy Jr WhoopAss US
Jawbreaker Jr

(DNC)

Team Jawbreaker US
Little Trouble BotGeeks US
Malice Afterthought Unpleasant Company US
Mini Madd

(DNC)

Team Van Cleve US
New Attitude Tom Petrucelli US
Rolling Blackout Overload Robotics US
Smashbox Team Hazard US
Son of Wacky Compass Team Hawg US
Speed Bump Team X-Bots US
TapOut 2badbots US
The Big B

(DNC)

Late Night Racing US
Waltzing Bear

(DNC)

Team Slamdancer US
Westside Glory Fatcats US
Whack! Team Peril US
Wipe Out #2 Team Plumb Crazy US
Wobblygoblin San Mateo Demolition Company US
(DNC) denotes that the robot either never showed up, or did not compete.
Featherweight 6:00

(DNC)

Team Cerebral Machines US
Beelzebub Team Alpha US
Draconis H.B.W. US
Green Eye Silver Dragon RoBoSaGa US
Grumpy

(DNC)

Team JaGGeD US
Helios Team Cosmos US
Hidden Power Team Misfit US
Kick-me Mo Team Kick-me US
Killabyte Robotic Death Company US
Sunflower Daisy US
The Bully RoboMaster US
TS 2badbots US
(DNC) denotes that the robot either never showed up, or did not compete.
Hobbyweight Ambien

(DNC)

Team Haze US
B-Basher Team Lunch Money US
BlackHawk WhoopAss US
Bling Bling Team Cole US
Dandelion Daisy US
Kamonaiwannaflayya

(DNC)

Chaos Engineering US
Kick-me Kate Team Kick-me US
Lil Shocker Team SMC US
Mr. Shadow Carnivore Robotics US
P.B.S.R. Fatcats US
Point Taken

(DNC)

An Army of One US
Remus Robotic Death Company US
Romulus
Scratch Gausswave US
Snitch Bad Bot US
Solaris Team Cosmos US
Super Spatula Team Wazio US
Tazanturn

(DNC)

Team Crash US
Tricerabot Industrial Might & Logic US
Xenophobia Team Cosmos US
(DNC) denotes that the robot either never showed up, or did not compete.
Beetleweight 8-Hour Misfit

(C)

Team Cosmos US
Cannon Fodder Tinkers Guild US
Dead Lee The Smak Pak US
Fruitcake

(C)

Daisy US
Hit and Run Fatcats US
Kick Stop

(C)

Team Kick-me US
NTSC

(C)

Team Tiki US
Riptyde

(C)

Gausswave US
Spinarooni Turbo Thin Ice Robotics US
Swift Kick Team Kick-me US
Wallop

(C)

Team Nightmare US
It is unclear who showed up for this class, or how the results went as no bracket is known to exist. Bots that are known to have competed are marked with a (C)
Antweight Angry Accountant Team Cosmos US
Angry Dustpan Fatcats US
Antimatter The Bot Busters US
BladeRunner Lord of the Ring US
Cimmerian Ant Weight cimmeria US
Circle Jerk Team SMC US
Crack Torch unknown unkown
Disc Addiction Andrewbot Robotics US
Fluffy Caustic Creations US
FryBot team burntpopcorn US
Fusible Link Black Op Six US
Goon

(DNC)

Near Chaos Robotics US
Hazardous Waste Sacbots US
Hexy Micro WhoopAss US
Hurricane Team Misfit US
Jimmy Crack Corn Fatcats US
Kick in the Bot Team Kick-me US
Little Bugger Tinkers Guild US
Mean Burrito Sid's Toy Box US
MicroNightmare Team Nightmare US
Overdrive Team Misfit US
Pele Inertia Labs US
Poundcake Daisy US
Punked Out Puppy Team Trial and Error US
Ripple Gausswave US
S.O.G. Team STUPID Robotics US
Senior PITA Sacbots US
ShapeShifter The Smak Pak US
ShazBot Team Nightmare US
Shenanigans

(DNC)

Fatcats US
Slick Skynet US
Snack Break KISS US
Stumpy DMV US
The Ripper

(DNC)

Inertia Labs US
Wild One Team Misfit US
(DNC) denotes that the robot either never showed up, or did not compete.